Çelik, Sayıştay tam anlamıyla denetim yapamıyor

            Milliyetçi Hareket Partisi Mersin Milletvekili Behiç Çelik 510 sıra sayılı Sayıştay Kanun Teklifinin görüşülmesi sırasında MHP grubu adına verilen önergeler üzerine yaptığı konuşmada Sayıştay’ın çok geniş bir denetim alanı olduğunu ancak tam anlamıyla kamu kurum ve kuruluşlarını denetleyemediğini iddia etti.

            MHP’li Çelik, Sayıştay’ın denetim alanlarını sıraladıktan sonra: “Sayıştay bu derece kapsamlı denetim yaparken, aslında bir noktada almış olduğu yetkileri bütünüyle kullanabildiği yönünde, rakamlara, istatistiklere baktığımız zaman maalesef tam anlamıyla kamu kurum ve kuruluşlarını denetleyemiyor, sonuç böyle çıkıyor. Bir taraftan da iktidar grubunun vermiş olduğu önergeyle performans denetiminin etkisizleştirilmesi bu anlamda yine denetimde bir kaos yaratıyor. Bu da yetmiyor, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu'na aykırı düzenlemeler getiriyorsunuz ve devlette geleneksel hâle gelmiş olan teftiş kurullarını etkisizleştiriyorsunuz” dedi.

İktidar partisi tarafından yapılan düzenleme ve uygulamalarla karmaşa yaratıldığını ve bu durumunda yolsuzlukların yaygınlaşması ve denetim yapılamaması amacına dönük olduğunu öne süren Çelik, “İç denetim ve dış denetim kavramlarını getirerek denetim mekanizmasını Türkiye'de bir keşmekeş hâline getiriyorsunuz sonra bu işin içinden hiç kimse çıkamıyor. Bir karmaşa var. Aslında arzu edilen şu: Yolsuzluklar alabildiğine yaygınlaşsın, vurgunlar, talanlar çoğalsın ve denetim olmasın. Özellikle yerel yönetimler alanında belediyeleri iç denetim mekanizmasını çalıştırarak denetlemek mümkün gibi gözüküyor, öyle olmuyor. Dış denetim mekanizmasında Mülkiye Teftiş Kurulunu çalıştıramıyorsunuz, o da olmuyor ve böylece çıkarmış olduğunuz Belediye Kanunu'nun 77'nci maddesine baktığınızda, orada herhangi bir belediyede yolsuzluk olduğu zaman, "Yolsuzluk var. Ben belediyemde yolsuzluk yaptım." diyecek ki bir belediye başkanı o zaman denetim yapabiliyorsunuz. Böylesine karmaşık, anlamsız, ilkel ve keyfîliği çağrıştıran, adaletsizliği alabildiğine yaygınlaştıran ve zulmü getiren bir denetim mekanizmasını ya da denetimsizliği AKP İktidarı olarak ortaya çıkarıyorsunuz.” şeklinde konuştu.

33 kamu vakfına ve derneklerine ait 46 şirketin, devleti 170 milyon lira dolandırdığını ifade eden MHP’li Çelik Ankara Büyükşehir Belediyesinden örnek vererek şöyle konuştu: “Ankara Büyükşehir Belediyesinde dört yılda, 2004–2008 arasında, 108 ihaleden 61 adedi şirketlere verilmiş, malum şirketlerine ve bu şirketlerin iş büyüklüğü itibarıyla 108'e 61 olmakla birlikte tamamına yakını, yani 1 milyar 422 milyondan 1 milyar 044 milyonunu aşkınını bu şirketler almış. Burada ihale yok. Tabii, İhale Kanunu'nun 5'inci maddesindeki saydamlık, rekabet, gizlilik, kamuoyu denetimi, eşit muamele, güvenilirlik ilkeleri göz ardı ediliyor ve korkunç bir yolsuzluk ortaya çıkıyor ve Meclis araştırma komisyonunun talebi üzerine Sayıştay’ın raporunda da bunlar teyit ediliyor. 33 kamu vakfına ve derneklerine ait 46 şirketin, devleti 170 milyon lira dolandırdığı ifade ediliyor Sayıştay raporunda. Bütün bunlar… Raporda aynen şöyle diyor: "Denetimsizlik ve denetim boşluğu kamu kaynaklarının savurganca kullanılmasına yol açmaktadır." diyor Sayıştay. Sayıştay’ın elini kolunu bu yasayla, bazı maddeleriyle yine siz bağlıyorsunuz, sonra da Sayıştay Kanunu çıkarıyoruz, niye karşı çıkıyorsunuz diye bize konuşuyorsunuz.”anadoludahergün
İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×