Çelik, TCKdaki değişikliği Eleştirdi
Çelik, TCK’daki değişikliği Eleştirdi
 
Milliyetçi Hareket Partisi Mersin Milletvekili Behiç Çelik, 565 Sıra Sayılı Türk Ceza Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada yapılan düzenlemenin af niteliği taşıdığını ve AKP iktidarının suç işleyen kamu görevlilerini koruma iradesini ortaya koyduğunu iddia etti.
MHP’li Çelik, “Bu teklifin özelliği, hatiplerin büyük çoğunluğunun da ifade ettiği gibi bir tür af niteliği taşımasıdır. Burada AKP iktidarı, suç işleyen kamu görevlilerini koruma iradesini ortaya koyuyor” dedi.
 “Görevi kötüye kullanma suçu, kamu görevi yükümlülüğü ile bağdaşmayan genel, tali ve tamamlayıcı bir suç türüne girmektedir. Eşitlik ve liyakat ilkesine ters düşen uygulamalar sonucu bu suç türü ortaya çıkmaktadır. Bu suçun oluşması için, suç fiilini kamu görevlisinin görevinden dolayı işlemesi gerekir. Yani suçun oluşabilmesi için öncelikle muhataplarının mağduriyetine yol açmış olması, ekonomik anlamda bir kamu zararının ortaya çıkması ve bazı kişilere haksız kazanç sağlaması gerekir.”  
"Takdir edersiniz ki "mağduriyet" kavramı çok geniş kapsamlıdır ve anlamı geniştir. İmar uygulamalarından personel atamaya kadar, hak edene verilecek ruhsatı vermeme gibi, bunu çok, yelpaze şeklinde açmak ve uzatmak mümkündür. Karşılıklı rızayla dahi olsa, idarenin vatandaşa hakkını belli bir yarar karşılığı vermesi de görevi kötüye kullanma kapsamında mütalaa edilir. Burada, idarenin muhatabı olan vatandaşın, hizmetinin görülmeyeceği endişesinde olduğu da açıktır. İmar Kanunu uygulamalarının bütün safahatı, çoğunlukla, görevi kötüye kullanma suçu kapsamında değerlendirilir. Onun için, bu düzenlemenin özellikle belediyeler açısından ne kadar önemli olduğunu da dikkatlerinize sunmak istiyorum."
"Görevi kötüye kullanma suçunun oluşabilmesi için mutlaka icraat yapılmasına lüzum yoktur, gerek yoktur. İhmali bir hareket de bu suçun oluşumunu sağlar."
"Onun için, burada birilerinin kurtarıldığı endişesini Milliyetçi Hareket Partisi olarak biz de taşıyoruz. Bu endişeyi sizin de taşıdığınıza inanıyorum. Bu madde sonunda dönecek, size de zarar verecek. Birtakım kişileri kurtarma adına böyle yanlış bir yola sapmanızı hiç uygun görmüyorum."
 


anadoludahergün
İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler
BehiçMhpAfTck
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×