DOKUNULMAZLIK AKPYE DOKUNDU
Erdoğan’dan Gül’e: 1994’te değiliz
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AKP Genel Merkezinde düzenlenen milletvekilleriyle “Değerlendirme ve İstişare Toplantısı” öncesinde yaptığı konuşmada BDP’lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılması konusuna değindi. Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün BDP’lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılması konusunda söylediği, “Kendimizi çıkmaz sokaklara itmememiz lazım. Geçmişte yaşananların tekrar edilmemesi gerekiyor” sözlerine cevap verdi. Başbakan Erdoğan, “Birileri çıkmış 1992-1994’ten bahsediyor. Kusura bakmasınlar, sene 2012 bugün biz 1994’te değiliz” dedi. AKP olarak siyaset yolunun açık olması için mücadele verdiklerini, BDP’yi siyaset içinde tutmak için “engin hoşgörü” gösterildiğini fakat BDP’nin bunu bir sistem açığı olarak gördüğünü ve istifadeye kalkıştığını kaydeden Erdoğan, BDP’nin tehdit yollarını da kullandığını anlattı. Başbakan, şunları söyledi: 

 

“Yolgeçen hanı mı? 

 “Bütün tehditler de organize. Seçimler gelir sandıkta tehdit, bunun dışında teşkilat mensuplarım ve milletvekili arkadaşlarım da dâhil tehdit. Bu memleket yolgeçen hanı mı? Nedir bu? Eğer biz Türkiye’yi özgürlükler ülkesi kabul ediyorsak, Türkiye Cumhuriyeti’nin başında olan AK Parti iktidarı olarak bu konuda bu zemini bizim güçlendirmemiz gerekir. Biz kalkıp ‘Güzel yapıyorlar, varsın yapsınlar’ diyemeyiz.” Erdoğan, terörle mücadele konusunda İspanya, İngiltere gibi örnekleri incelediklerini belirterek, dokunulmazlıkların kaldırılması kararı alınmasının ayrımcılık olmayacağını belirtti ve “yeri gelince herkese parlamentonun haddini bildireceğini” ifade etti. Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:  “Birileri çıkmış 1992-1994’ten bahsediyor. Kusura bakmasınlar, sene 2012 bugün biz 1994’te değiliz. Bugünün şartları o günün şartları aynı değil. Rahatlıkla istedikleri gibi at oynatmalarına müsaade edemeyiz. Buna sessiz kalırsak bilesiniz ki bu halk bizi affetmez, Allah da affetmez.”   

Kararı millet adına veririz

Erdoğan, “Bir linç mantığıyla biz AK Parti olarak hareket etmeyiz. Hukuk devletinde kurallar bellidir. İşletilmeyen, geciktirilen kuralların işlemesini sağlayacağız. Dokunulmazlık fezlekeleri geldiğinde vicdanımızla hareket edip milletimiz adına karar vereceğiz. Dokunulmazlık kalkarsa yargı da vicdan ve milletin adına karar verecektir” ifadelerini kullandı. Başbakan Erdoğan, “BDP ‘Kürt meselesi’ adıyla ortaya bir başlık atmış ve bunu çözmek için değil, bir Türk meselesi çıkarmak için böyle bir fitneyi, böyle bir nifak girişimini alevlendirmek için çok güçlü bir tahrik içinde, güçlü bir provokasyon içinde olmuştur. Biz ‘Türk milliyetçiliğinin de Kürt milliyetçiliğinin de karşısındayız’ dedik Nasıl bir tavır içinde olduklarını görüyoruz” dedi.  

CHP liderini hedef aldı

Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Gazze ziyaretinde ağlamasına eleştiriler getiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu da eleştirdi. Erdoğan, “CHP’nin genel başkanı çıkıyor. ‘O fotoğraf yapmacık fotoğraf’ diyor. Densizlik orada da kalmıyor. ‘Ağlayacaksan buradaki şehit analarına sarılıp ağlasaydın’ diyerek densizliğini daha da alt seviyeye düşürüyor. Vicdansızlıkta CHP’nin Genel Başkanı İsrail’le yarışıyor. İsrailli yetkililer CHP’nin Genel Başkanı’nı arayıp ‘Bizim yapamadığımızı siz yapıyorsunuz’ deyip tebrik ederlerse şaşırmayın” dedi.


yeniçağgazetesi
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×