Erçelebi, Avrupada ki Türk varlığını asimile edemezler

DSP GENEL SEKRETERİ VE DENİZLİ MİLLETVEKİLİ HASAN ERÇELEBİ, MAKEDONYA’DA YAŞAYAN TÜRK GENÇLERLE  GÖRÜŞTÜ: “AVRUPA’DAKİ TÜRK VARLIĞINI ASİMİLE EDEMEZLER”

 

DSP Genel Sekreteri ve Denizli Milletvekili Hasan Erçelebi, asimilasyon politikalarının ‘insanlık suçu’ olduğunu belirtti ve “Avrupa’daki Türk varlığını asimile edemezler. Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devlettir. Türkler yıllarca Avrupa’da hüküm sürdü. Ancak hiçbir zaman orada yaşayan insanları asimile etmeye çalışmadılar” diye konuştu.

 

DSP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Hasan Macit de “DSP olarak sınır dışında bırakılmış soydaşlarımızı asimile etmeye çalışanlara izin vermeyiz” dedi.

 

DSP Genel Sekreteri ve Denizli Milletvekili Hasan Erçelebi, asimilasyon politikalarının ‘insanlık suçu’ olduğunu söyledi ve “Avrupa’daki Türk varlığını asimile edemezler” dedi.

Erçelebi, DSP’nin TBMM’deki çalışma ofisinde, DSP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Hasan Macit’le birlikte,  Makedonya Ufuk Derneği Genel Başkanı Enes İbrahim ve beraberindeki heyeti kabul etti. Makedonya Ufuk Derneği Genel Başkanı Enis İbrahim, Makedonya’da yaşayan Türkler’in yaşadığı güçlükleri ve uygulanan asimilasyon politikalarını anlattı . 1991'de yapılan nüfus sayımına göre Makedonya'da yaşayan Türk nüfusu 100 bin iken, bu sayının 2002'deki sayımda 78 bine düştüğünü kaydeden İbrahim, “Resmi kayıtlar böyle, ancak asıl rakam 100-120 bin civarında. Makedonya’da yaşayan Türkler olarak bir asimilasyon politikasıyla karşı karşıyayız. Müslüman toplulukları ‘İslam’ şemsiyesi altında toplamak istemeleri, Türkler’in gerçek sayısını eritmektedir” dedi.

Erçelebi ise Türk soydaşların, Avrupa’nın değişik yerlerinde yaşadığını ve Avrupa’nın ilerlemesine büyük katkıları bulunduğunu belirterek “Son yıllarda bir akım var. Avrupa’yı sadece Hristiyanların yaşadığı bir kıta haline getirmek istiyorlar. Angela Merkel’in açıklaması da bu bağlamda üzücüdür. Avrupa’da Türk varlığını yok etme eğilimi sözkonusu. Ancak bu doğru değil. Avrupa’nın neresine bakarsanız bakın, Türk medeniyetinin izlerini görürsünüz. Avrupa’daki Türk varlığını asimile edemezler.Türkler yıllarca Avrupa’da hüküm sürdüler. Ancak hiçbir zaman orada yaşayan insanları asimile etmeye kalkışmadılar. Türkiye’ye ‘anavatan’ olarak bakıyorsunuz. Türk varlığını dünyada koruyup kollamak hepimizin görevidir. Bunun için üzerimize düşeni her zaman olduğu gibi yaparız. Sesinizi Meclis’te duyurmak için ne gerekiyorsa yapacağız. İsteklerinizi Hükümet’e ileteceğiz” diye konuştu.

Asimilasyonun ‘insanlık suçu’ olduğunu vurgulayan Erçelebi, “Avrupalılar bize insan hakları dersi veriyor ama, kendileri buna riayet etmiyor” eleştirisinde bulundu. Erçelebi, Türkiye’nin ‘Böl, parçala, yönet’ taktiğiyle Yugoslavya ve Çekoslovakya gibi bölünmek istendiğini kaydetti ve “Biz buna karşıyız. Türkiye bölünmez bir bütündür” dedi.  ABD Eski Başkanı Bill Clinton’ın, “AB’ye girmenizin engeli nüfusunuzdur” tespitine de dikkat çeken Erçelebi, “AB için nüfusumuz engelse, kültürümüz engelse, AB olmayıversin” dedi.

DSP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Hasan Macit de 2001 yılında Yunanistan’a ziyarette bulunduğunu anımsatarak “Batı Trakya Türkleri bizi ağırladı. Herkes kendini tanıtırken, ben de ‘DSP’liyim’ dedim. Orada bulunan herkesin gözü parladı. Onlar ‘Biz DSP’yi, dış Türkler partisi olarak biliyoruz’ dediler. Bildiğiniz gibi Dış Türkler Bakanlığı kurulmasını rahmetli Bülent Ecevit istemişti. DSP her zaman dışarıda yaşayan Türkler’e özel önem vermiştir. Sorunlarınız bizim de sorunlarımızdır” dedi.

Örtülü ödenekten çocuklara oyuncak dağıtıldığını ama bunun bir ‘tercih’ meselesi olduğunu belirten Macit, “DSP olarak sınır dışında bırakılmış soydaşlarımızı asimile etmeye çalışanlara izin vermeyiz” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

DSP Gençlik Kolları Genel Başkanı Seyit Tosun ise Makedonya’dan gelen gençlere “Evinize hoş geldiniz” dedi ve “Türklük, tarih ve coğrafya sınırlarına sığmayacak kadar büyük bir kültür ve medeniyettir. ‘Entegrasyon’ adı altında ‘asimilasyon’ yapılması doğru değil. Dayanışma içinde olduğumuz sürece aşamayacağımız engel yoktur. Burası sizin eviniz. Soydaşınız olarak uyum içinde sizinle çalışırız. Birlikte yapabileceğimiz her türlü projeyi de birlikte gerçekleştiririz” diye konuştu.anadoludahergün
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×