Gölgeli quot;19 Mayıs Türk Tarihinin Dönüm Noktalarından Biridir.quot;

MHP Mersin İl Başkanı Gölgeli Mesajında şu ifadelere yer verdi.
19 Mayıs 1919, Türk tarihinin dönüm noktalarından biridir. Atatürk'ün Samsun'a ayak bastığı bu tarih, Türk'ün Kurtuluş Destanı için şahlanmasıdır!

Türk'e hürriyet cesaretinin verildiği gündür.

Şöyle ki;

Samsun, işgal kuvvetleri tarafından son derece önemli ve stratejik bir konuma sahiptir. Çünkü, Orta Karadeniz'e açılan en rahat ve güvenilir kapıdır.

İngilizler, sık sık bu bölgeye askeri birlik çıkarır. Huzursuzluk çıkarıp, kaos ortamı yaratır.

Başbuğ Atatürk, bu durumdan rahatsızdır. Dünya devletlerinin büyük bir pasta olarak gördüğü memleketi, dilim dilim parçalayıp aralarından paylaşmasına, şühedalarla alınmış bu toprakları düşman çizmelerinin çiğnemesine asla izin vermeyecektir.

Arkasında ise Türk Milleti vardır!

16 Mayıs 1919 Cuma günü başlayan Samsun yolculuğu tam 3 gün sürecektir. "Bandırma" isimli vapur, 19 Mayıs 1919 Pazartesi günü Samsun'a varır.

Samsun'a ayak basan Başbuğ Atatürk'ün gördüğü manzara pek de parlak değildir. Zira, İngilizler oradadır ve kışkırtma içerisindedir!

İşte bir milletin hürriyet sevdasının ateşi burada yakılır. Yok edilmek istenen Yüce Türk Milleti, kahraman bir Türk evladının öncülüğünde İstiklal haykırışını buradan yapar!

Atatürk, uykusuz geçen gecelerde
Kurtuluş reçetesini Türk Milliyetçiliği olarak belirler!

Samsun'da halka şöyle seslenir:

"Geçenlerde de birkaç kere söyledim. Bizi öldürmek değil, diri diri mezara sokmak istiyorlar. Şimdi çukurun kenarındayız. Son bir cüret belki bizi kurtarabilir. Zaten geri dönmek imkânı da yoktur..."

İşte bu sözler, Kurtuluş Savaşı'nın ne derece önemli olduğunu, Türk Milletinin bu savaşı kazanmaktan başka bir çaresinin olmadığını açık ve net bir şekilde vurgular.

İşte Türk Milletinin muhteşem kudreti Samsun semalarında küçük bir kıvılcımdan büyür, tüm memleketi sarar!

Ülkücü Hareket, 19 Mayıs 1919 ruhunu yaşatan kutlu bir davadır. Başbuğ Atatürk'ün fikirleri, zafere olan inancı, gençliğe olan güveni ve Türk Milletine olan sevdası Türk Milliyetçileri ile dimdik ayaktadır!

Atatürk, Ülkücüdür!
Türk Milliyetçisidir!

Bu vesileyle, Başbuğ Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzeren; ülkemizin ve milletimizin istikbali için can veren tüm ecdadımızı rahmetle, minnetle ve duayla anıyoruz.

Yüce Milletimizin, 19 Mayıs 1919 Atatürk'ü Anma-Gençlik ve Spor Bayramını kutluyoruz.

Rabbim, ülkemizi korusun. Milletimizi var eylesin. Başbuğ Atatürk'ü Samsun'a çıkaran yüksek feraset duygusu, Türk Milletinde vücut bulan muhteşem cesaret kıyamete dek yaşasın.

Sağ olun, var olun!
Cenab-ı Allah'a emanet olun.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×