HAYVANCILIK TERÖRE KURBAN EDİLDİ

MHP Kastamonu Milletvekili Serdaroğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında süt ve süt ürünleri ile bazı tarım ürünlerine ithalat izni veren Bakanlar Kurulu kararıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Resmi Gazete'de 6 Ekim Çarşamba günü yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile bu ürünlerin ithalatına tarife kontentajı açıldığını belirten Serdaroğlu, bu karar gereğince 2 bin 500 ton süt ve krema, 2 bin ton da tereyağı olmak üzere süt ve süt ürünleri için toplam 4 bin 500 tonluk ithalat izni verildiğini söyledi. Canlı hayvan ve et ithalatının ardından süt ve süt ürünleri ithalatına da izin verilmesinin, AK Parti iktidarının hayvancılığı iflas ettirdiğinin en son örneği olduğunu belirten Serdaroğlu, et ve sütte yaşanan sorunların temel sebebinin, süt fiyatlarının 6-7 yıldır düşük tutulması ile birlikte damızlık hayvanların kesilmesi ve 7 yıl boyunca yem ve ilaç gibi girdi fiyatlarının inanılmaz artışına rağmen karkas et fiyatının sabit kalması olduğunu ifade etti. İktidarın geçen 8 yılda yürüttüğü yanlış tarım politikaları sonucunda tarım ürünleri ithalatının yıllık 3 milyar dolardan 11 milyar dolara çıktığını belirten Serdaroğlu, böylece her yıl fazladan 8 milyar doların, yabancı çiftçinin cebine konduğunu belirtti.

Bakanlar Kurulu kararının, ithalatın önünü açmasıyla süt üreticilerinin de ciddi anlamda tedirgin olduklarına işaret eden Serdaroğlu, 'bu ithalat izninden birileri menfaat mi sağlayacak' sorusunun da akla geldiğini kaydetti.

AK Parti'nin, hayvancılığı terörü önleme aracı olarak gördüğünü, bu sebeple hayvancılık teşvikini, güneydoğu ve doğunun bir bölümü ile sınırlı tuttuğunu anlatan Serdaroğlu, bunun yanlış olduğunu ve bu teşviğin ülkenin her bölgesine yayılması gerektiğini MHP olarak defalarda dile getirdiklerini hatırlattı. Serdaroğlu, "AK Parti hayvancılığı teröre kurban etmiştir. Hükümet, hayvancılık politikasını başından itibaren yanlış yürütmüştür. Böyle olmasaydı AK Parti döneminde hayvan varlığımız küçük başta yüzde 70, büyük başta yüzde 40 azalır mıydı?" diye konuştu.

Basın toplantısının sonunda gazetecilerin sorularını cevaplayan Serdaroğlu, dün gerçekleştirilen gizli oturumda İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın bilgilendirmesinden tatmin olup olmadıkları sorusuna, "Bizim bildiklerimizi ifade etti. Bilmediklerimiz noktasında birşey söylemedi. Kapalı oturumun bize göre bir anlamı yoktu" karşılığını verdi.
İHA
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×