Hükümet her iyi düzenlemeyi reddediyor

MHP Sakarya Milletvekili Münir Kutluata, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşmeleri süren "Torba Tasarı" da yer alan borçların yeniden düzenlenmesi konusunun, bir an önce yasalaşması için destek vermelerine rağmen yeni bir istismar sürecine sokulduğunu söyledi.

 

Kutluata, partisinin Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan, Antalya Milletvekili Mehmet Günal, Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı ve Manisa Milletvekili Erkan Akçay ile Mecliste basın toplantısı düzenledi.

Münir Kutluata, vergi borçlarının ve sosyal sigorta primi borçlarının yapılandırılması amacı ile gündeme gelen ve bu nedenle "Af yasası" olarak nitelendirilen sonradan da "Torba Tasarı" olarak adlandırılan çalışma hakkında bilgi verdi.

Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi MHP milletvekilleri olarak bu konudaki tutum ve endişelerini kamuoyu ile paylaşmak istediklerini belirten Kutluata, borçların yeniden yapılandırılması konusunda 2008'den bu yana Hükümet'i defalarca uyardıklarını ve kanun teklifleri verdiklerini anımsattı. Konunun önce referandumda sonra da seçim malzemesi olacak şekilde gündeme getirildiğini ifade eden Münir Kutluata, "Çok gecikmiş olmasına rağmen bir an önce yasalaşması için her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu açıkladığımız borçların yeniden düzenlenmesi konusu bu aşamadan sonra yeni bir istismar sürecine sokulmuştur.

Kasım ayı içinde yasalaşabilecek olan bu düzenleme halen Plan ve Bütçe Komisyonundadır. Gerekliliği iki yıl sonra idrak edilebilmiş, ondan sonra da bir istismar ve savsaklama süreci başlatılmıştır" dedi.

 "TASARI 30 AYRI KURULUŞ VE BAKANLIĞI İLGİLENDİRİYOR"

Vergi borcundan, elektrik faturası borcuna, prim borcundan öğrenci kredisine kadar, borcunu ödeyemez duruma düşmüş milyonlarca kişinin ve muhalefetin bu yasaya verdiği desteği, hükümetin arkasına eklediği birçok maddeyi gerçekleştirmek için fırsat olarak kullanma arzusunda olduğunu ifade eden Kutluata, şunları söyledi:

"19-20 madde halindeki bu bölüme eklenen ilgili ilgisiz maddelerle yasa tasarısı, önce torba adını almış ardından şimdilik kaydı ile 129 çerçeve maddeye alt maddelerle birlikte 216 maddeye çıkmıştır.

Tasarı, 30 ayrı kuruluş ve bakanlığı ilgilendirmektedir. Ayrıca, tasarının içerdiği konular itibarıyla 8 ayrı ihtisas komisyonunda ayrı ayrı görüşülmesi gereken maddeler vardır. İlaveten, 56 ayrı kanun teklifinin tasarıyla ilgili olduğu için birleştirilmesi öngörülmüştür."

"HÜKÜMET HER İYİ DÜZENLEMEYİ REDDEDİYOR"

MHP'li Kutluata, düzenlemede 31 Temmuz 2010 tarihinin esas alınması ve yasanın zamanında çıkarılamamasının, mükellefleri iki ayrı mağduriyetle karşı karşıya bıraktığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Şekilsiz bir torba haline gelen bu yasa hem zamanlaması hem kapsamı hem de süreci bakımından Hükümet açısından bir samimiyet testi haline gelmiş ve hükümetin bu açıdan durumunu ortaya koymuştur.

Torba yasa kesimlerin hemen hepsinin haklarının genişletilmesi veya iadesine imkan veren bir fırsat olarak önümüze gelmişken hükümetin her iyi düzenlemeyi reddettiğini gördük. En son 5 Ocak günü görüşülen kısmı ile ayrılıp, yani alacakların yeniden yapılandırılması ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda yapılan değişiklikler kısmı ile birlikte genel kurula indirilmesini teklif ettik yine sonuç alamadık.

Vatandaşlarımızın acil sıkıntılarına çözüm getirecek bir düzenleme 2008'den beri geciktirilmekte ve torba yasa haline getirildiği için de haklı tartışmalarla uzamaktadır."

Kutluata, "İktidarın Meclise kadar gelebilmiş yasayı bilerek uzattığını, kamuoyunun beklentilerini, muhalefetin desteğini istismar ederek torba yasaya birçok kabul edilemez hükmü sokmaya çalıştığını bir kez daha ifade ediyoruz.

Teklifimiz dün kabul edilseydi bu hafta sonu çıkacak olan düzenleme, bugün kabul edilirse önümüzdeki salı günü yasalaşabilir. Bu kadar acil bir ihtiyacın bu şekilde savsaklanmasını kamuoyunun takdirine bırakıyoruz" dedi.ORTADOĞU GAZETESİ
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×