Karayılan  Garanti Verilene Kadar Çekilmeyeceğiz

 Terör örgütü PKK'nın Kandil'deki elebaşı Murat Karayılan, çözüm sürecini İspanyol El Pais gazetesine değerlendirdi. Başbakan Erdoğan'ın "Silahlarınızı gömün, bırakın öyle sınır dışına çekilin" sözlerini değerlendiren Karayılan şunları söyledi: "Başbakan, atın önüne araba koymak istiyor. Türkiye'de 2 binden fazla PKK'lı militan var. Kuzey Irak'ta da 5 bin PKK'lı bulunuyor. Biz bunun imkansız olduğunu söylüyoruz. Çözüm süreci devam ediyor, tartışıyoruz. Silah bırakanlar emekli olmayacak."

 

İsveç Radyosu'na da konuşan Karayılan, sınır dışına çekilme sürecinde Başbakan Erdoğan'ın saldırı olmayacağı garantisi vermesi gerektiğini, garanti verilene kadar sınır dışına çekilmeyeceğini belirtti.

 

Yeni anayasa sürecinde Kürt kimliğinin de tanınması gerektiğini belirten Karayılan, "Biz ateşkes ve geri çekilme sürecinin ilk bölümündeyiz. İkinci etapta ise, İspanyol Anayasası'ndaki gibi, Türkiye tüm dillere, tüm inançlara ve tüm etnik grupların birarada yaşayabileceği bir anayasal hakları sağlamalı. Üçüncü aşamada ise standart sağlanmalı" dedi.ORTADOĞU GAZETESİ
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×