MHPLİ ÇELİK, KEÇİYİ MECLİSE TAŞIDI

MHP Mersin Milletvekili Behiç Çelik, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) sunduğu soru önergesinde; Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nca keçi beslemeye elverişli orman alanlarında köylülerin hayvanlarını otlatabilmelerine imkan sağlayacak hukuki ve idari bir çalışma yapılıp yapılmadığını sordu.
Çelik, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'in yazılı olarak yanıt vermesi istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu önergesinde; kıl keçisi yetiştiriciliğinin özellikle taşlık ve engebeli bir arazi ve orman yapısına sahip Akdeniz ve Ege bölgelerinde yaygın olarak sürdürüldüğünü dile getirdi. Son 8 yıllık zaman diliminde Türkiye'de diğer hayvan varlıklarında olduğu gibi kıl keçisinde de izlenen yanlış politika ve uygulamalar nedeniyle bu türün yok olma riskiyle karşı karşıya kaldığını öne süren Çelik, orman alanlarına keçi sokulmaması uygulamasını da sert bir dille eleştirdi.
Bu yasağın her ne kadar orman ekosistemini koruma amaçlı olduğu iddia edilse de yapılan bilimsel çalışmalara göre kıl keçisinin orman ekosistemine ve florasına zarar vermediğini savunan Çelik, "Bilimsel bulgular; keçilerin aşırı otlatma nedeniyle ormanlara zarar verebileceği, aksine keçi varlığını mevcut orman alanlarımızın rahatlıkla karşılayabileceğini ortaya koymaktadır. Her hayvanın belirli bir alanda yiyebileceği bitki ve odunsu türler farklıdır. Kıl keçisinin yiyebileceği veya yemek için  ulaşabileceği türleri başka hayvanların yemesi imkansızdır. Bu nedenle keçilerin ormanlık alana sokulmaması ciddi bir milli servet kaybının da sonucudur. Keçinin ormana sokulmaması, bitki florasında artışa sebep olmamakta, tam tersine azalışa neden olmaktadır" dedi.
Keçi ırkının çoğaltılması, elverişli yörelerde keçi sayısında artış sağlanması gerektiğini savunan Behiç Çelik, et ve sütünden yararlanılan bu hayvanın orman alanlarında otlatılmasının son bilimsel veriler ışığında uygun olacağını dile getirdi. Keçi popülasyonunun artırılması amacıyla ' Orman Kanunu'nun 19. maddesinde değişiklik yapılmasının bir zorunluluk olarak öne çıktığını kaydeden Çelik, Eker'e de şu soruları yöneltti: "Keçi popülasyonunun arttırılması yönünde ne gibi bir çalışmanız var? Keçi beslemeye elverişli köylülerin orman alanlarında otlatma yapabilmelerine imkan tanıyacak hukuki ve idari bir çalışmanız var mı? Son 8 yıldaki keçi ve koyun popülasyonlarına ilişkin istatistiki rakamlar sizi tatmin ediyor mu?"İHA
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×