MHPli vekiller, AKP iktidarı zulmü, Et ithalatı

MHP Vekiller Ortak Basın Açıklaması Yaptılar:

 

MHP’li vekillerden ortak görüş, Et İthalatı Zulumdür

 

Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili ve Mersin Milletvekili Mehmet Şandır, Erzurum Milletvekili, Zeki Ertugay, Afyon Milletvekili, Abdülkadir Akcan, Kahramanmaraş Millekvekili, M. Akif Paksoy ve Kastamonu Milletvekili Mehmet Serdaroğlu’nun “et ithalatı” hakkında  ortak basın açıklaması yaptılar.

 

YAPILAN ORTAK BASIN AÇIKLAMASININ TAM METNİ ŞÖYLE;

Sayın Basın Mensupları hepinizi saygıyla selamlıyoruz.

TARIM BAKANINA SORULAR

AKP İKTİDARI ZULMÜ: ET İTHALATI

 

ÖNCE CANLI HAYVAN İTHALATI,

SONRA KARKAS ET İTHALATI,

ŞİMDİ SÜT-SÜTTOZU İTHALATI,

SIRA NEYİN İTHALATINDA?

AKP HÜKÜMETİNİ ve TARIM BAKANI’NI TÜRK ÇİFTÇİSİNE-TÜRK TÜKETİCİSİNE SAYGILI OLMAYA DAVET EDİYORUZ!

VE TARIM BAKANINA SORUYORUZ!

MERHAMET DUYGUSU VE DÜRÜSTLÜK;

İTHAL ETMEYİ DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

Süttozu ve tereyağı için %0 gümrüklü ithalat kontenjanı açılması ile ilgili Bakanlar Kurulu Kararı (Karar Sayısı:2010/888) 6 Ekim 2010 tarih ve 27721 sayılı Resmi gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. 01 Ocak 2010- 31 Aralık 2010 tarihleri arasında 2.500 ton süt ve krema (konsantre edilmiş veya ilave şeker yada diğer tatlandırıcı maddeleri içeren ( (süttozu) ve 2.000 ton da tereyağı sıfır gümrük vergisi ile ithal edilebilecektir.

2009 yılına oranla %19 oranında çiğ üretiminde artış olmasına rağmen ilgili kararın, sütün en az olduğu dönemlerde ithal edilecek olması süt fiyatlarını doğrudan olumsuz yönde etkileyecektir. Alınan bu karar tarıma ve süt sektörüne yapılacak en büyük darbe olacaktır.

Bu bağlamda;

1)  Bu karardan Ulusal Süt Konseyi ve üyeleri dahil sektörün neden haberi olmamıştır? Dünyanın hangi ülkesinde üreticiler böyle bir kararı sadece Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra öğrenmektedirler?

2)  Böyle bir karar neden alınmıştır? Türkiye’de çiğ süt üretiminde sıkıntı mı yaşanmaktadır? Süt teminin de sıkıntı varsa, neden üreticilerimizin bundan haberi yoktur? Böyle bir karardan üreticilerin zarar göreceği kesin olmakla birlikte, hangi firmalar bu ithalatı gerçekleştirmiş ve gerçekleştirecektir?

3)  İthalat izni verilen miktarlar neye göre belirlenmiştir? Bu konuda yapılan resmi tespitler nelerdir? Yapılan bu miktardaki ithalat hangi sorunu çözmeye yetecektir?

4)  Süt fiyatlarındaki düşüşün önlenmesi amacıyla, piyasadaki fazla sütün çekilerek devlet desteği ile süt tozu ürettirilmesi uygulaması başlatılmıştır. Bu amaçla 13 milyon TL’lik süt tozu teşviki verilmiştir. Eğer ülkenin süt tozuna ihtiyacı varsa verilen bu süt tozu teşviki nerelerde kullanılmıştır?

5)  Neden bu karar 01 Ocak – 31 Aralık 2010 tarihleri ararsında yapılacak ithalatı kapsamaktadır? Geriye dönük böyle bir karar almanın resmi gerekçesi ve tespiti nedir?

6)  Süt sektöründe genellikle işletmelerin küçüklüğünden kaynaklanan kalite düşüklüğü ve üretim maliyetlerinin yüksekliği sorunların başında yer almaktadır. Bunun için süt üreticilerimizin örgütlenmelerini teşvik etmek amacıyla örgütsüz süt üreticilerine daha düşük, örgütlü süt üreticilerine daha yüksek “süt destek primi” vermeyi düşünüyor musunuz? Süt üreticilerimizin örgütlenebilmeleri için başka hangi çalışmalarınız, hangi tarihte yürürlüğe girecektir?” denildi.

 

Anahtar Kelimeler
VekilSiyaset
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×