MHPliler ülküdaşını unutmadı

MHP’liler ülküdaşını unutmadı

 

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kırklareli İl Teşkilatı, Kırklareli’nin yetiştirdiği ülkücü dava adamı Yakup Kadri Ceylan’ı aramızdan ayrılışının 16.yılında mevlidi şerif ile anacak.

 

 Kırklareli MHP İl Başkanlığı yaptığı yazılı açıklamada, merhum ülkücü Yakup Kadri Ceylan için 6 Kasım 2010 Cumartesi günü akşam namazını müteakip büyük camide mevlidi-i şerif okunarak merhumun anılacağını bildirdi.

 

Anma ile ilgili MHP Kırklareli İl Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklama şöyle; “Kırklareli aşığı, Memleket sevdalısı Yakup Kadri Ceylan’ı 6 Kasım 1994 tarihinde yitirdik.  Memleket sevdalısı, örnek bürokrat, yeri dolmayan insan Yakup Kadri Ceylan inancı, siyasi görüşü ne olursa olsun Kırklareli insanını, Kırklarelili olma mantığı ile sevmiş, kucaklamıştı... Kırklareli’ne ve Kırklareli insanına çok şey vermiş, ama onlardan hiçbir şey almamıştı. Birçoğumuzdan alacaklı olarak aramızdan ayrılmıştı. Genç yaşta ayrılışı ise Kırklareli’nin şanssızlığı olmuştu.

 Yakup Kadri Ceylan, gençlik yıllarında  Milli sporcu olarak (Boks branşında) Kırklareli’nin adını tüm Türkiye’ye duyurmuş, 1973 yılında Hürriyet Gazetesi’nin düzenlediği “Yılın Sporcusu” anketinde “Yılın Sporcusu” seçilmiş, şimdiki adıyla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, o günkü adıyla Beden Terbiyesi Bölge Müdürlüğü’nde Türkiye’nin en genç Bölge Müdürü olarak görev yapmış, görev süresince amatör sporda yüzlerce gence ülke çapında başarı getiren imkânları sunmuş, binlerce gence de spor yapma imkânı sunmuş, Ticaret lisesinde öğretmenlik yaptığı dönemlerde derse girdiği sınıflarda yüzde yüz başarı seviyesine ulaşarak örnek bir eğitimci olmuş, Vatanına, Milletine ve ailesine faydalı bir kuşak yetişmesi için özveriyle çalıştı... Öğrencileri bu gün hala “Ben Yakup hocanın öğrencisiyim” diyerek bu ayrıcalığın gururunu yaşamaktadırlar.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğü’nde Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptığı süre içinde Ankara’da bir Bürokrat gibi değil, Milletvekili gibi çalışmış, hemşerilerinin resmi ve özel tüm işlerini anında sonuçlandırmış, onların tüm sorunlarında gece gündüz demeden yardıma koşmuştur.

 

Aradan geçen 16 yıla rağmen hala evimizde, kahvede, pazarda onu konuşuyorsak, çözümsüz bir işimizde hala onu hatırlayabiliyorsak, onun insan sevgisini, onun Kırklareli aşkını, Türkiye sevdasını, tarih boyunca birçok siyasi tarafından sadece seçimden seçime hatırlanan ve bir tarafa itilmiş Kırklareli insanına kimliğini bahane ederek ilgisizliğe maruz bırakmamasını, dürüstlüğünü, istisnasız tüm Kırklareli’nin sevgi ve takdirini kazanmış olduğunu anlatabiliyorsak Yakup Kadri Ceylan’ların kolay yetişmediğini doğruluyoruz.

Kırklareli aşığı, örnek sporcu, örnek eğitimci, örnek bürokrat ve örnek insan Yakup Kadri Ceylan’ı Kırklareli insanı da ömrü oldukça unutmayacak hayır dualarıyla yâd edecek. Ruhu şad olsun.”

 

YAKUP KADRİ CEYLAN KİMDİR?      :

 

Kentin tanınmış eşrafından Kasap Yakup Ceylan ve Sadriye Ceylanın oğlu Kasap Hüseyin Ceylan, Kırkpınar da yedi yıl aralıksız başaltında birinci olmuş, Minder güreşinde de beş yıl artarda Türkiye Şampiyonu olmuş.  Üsküplü polis Mehmet Duran ve Fatma Duranın  kızı Emine hanımla evlendiklerinde yıl 1953tü. Kasap Hüseyin Ceylan ve Emine hanımın iki oğlundan biri olan Yakup Kadri Ceylan 25 Kasım 1954 yılında Kırklareli’nde dünyaya geldi. İlköğrenimini Tevfik Fikret İlk Okulunda, orta ve lise öğrenimini de Kırklareli Ticaret Lisesinde tamamladıktan sonra, Üniversite sınavında önceki adı Turizm Ticaret Yüksek Öğretmen Okulu şimdiki adı Ankara Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi İşletme-Muhasebe bölümünü kazandı. Fakülteyi de başarıyla bitirdi. Kooperatifçilik ve Zirai Krediler konulu bir tezi de bulunan Yakup Kadri Ceylanın memuriyetteki ilk görev yeri Ankara Beden Terbiyesi Bölge Müdürlüğü Muhasebe servisidir. Daha sonra Futbol Federasyonu Planlama Dairesinde Beden Terbiyesi Genel Müdürünün Özel Kalem Müdürlüğü görevine atandı. Bu görevinde artan bilgi ve deneyiminden sonra Kırklareli Beden Terbiyesi Bölge Müdürlüğüne atandı. Bölge Müdürü olarak görevine başladığında 24 yaşında olup O yıllar itibariyle Türkiye’nin en genç Müdürü idi. Bölge Müdürlüğü döneminde onlara sağladığı geniş imkânlar ve spora olan hizmetlerinden dolayı Amatör sporcuların büyük sevgisini kazandı. Bir çok spor branşında Milli takım seviyesine kadar sporcuların yetişmesine imkân sağladı. Çok genç yaşına rağmen örnek alınacak bir yöneticilik ortaya koyarak Beden Terbiyesinin çehresini değiştirdi. Ve tüm Kırklarelililerinde sevgi ve takdirini kazandı. Bu dönemden sonra Yakup Kadri Ceylan Kırklarelililerin karşısına eğitimci olarak çıktı. Her zaman kutsiyetine inandığı öğretmenlik mesleğine Kırklareli Ticaret Lisesinde (Mezun olduğu okulda) başladı.

Son görevi olan Tarım Bakanlığı, Tarım Kredi Kooperatifi Merkez Birliği Genel Müdür Yardımcılığı görevine atandıktan sonra iyi ilişkileri sayesinde genişlettiği bürokratik çevresi sebebiyle elde ettiği imkânları Kırklareli ve Kırklarelililer için kullanmakta tereddüt etmedi. Yetkilerini ve nüfuzunu sürekli Kırklareli insanının sorunlarını çözmede kullandı. Ankara’da işi olan hemşerilerine inanç ve siyasi görüşlerine bakmaksızın yardımcı oldu. İşlerini sonuçlandırmada önemli rol oynadı. Ankara’da bir Milletvekili gibi çalıştı. Hatta o dönemde Milletvekillerinin sonuçlandıramadığı işleri de takip edip sonuçlandırdı.

Bu gün Tarım Kredi Kooperatiflerinin malı olan Kırklareli Yem Fabrikasının Jet-pa tarafından alınmasından sonra büyük bir mücadele örneği vererek bu ihaleyi iptal ettirip fabrikanın Tarım Kredi Kooperatiflerince alınmasını sağladı. Fabrikanın alınmasındaki büyük çabası burada Kırklareli insanına iş istihdamı sağlamak, doğduğu büyüdüğü bu kentin insanlarının işsizlik sorununa bir nebze olsun çözüm getirmekti.anadoludahergün
Anahtar Kelimeler
MhpBahçeliAnkara
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×