SAKARYA: MHPNİN HEDEFİ 5 MİLLETVEKİLİ

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Sakarya İl Başkanı Orhan Ünver 90 kişilik yeni ekiple birlikte hedeflerinin Sakarya’da 5 milletvekili çıkarmak olduğunu ileri sürerek, “Sakarya’da 5 vekil çıkarırsa, MHP iktidar olur” dedi.
Sakarya’da radyo programına konuk olan MHP İl Başkanı Orhan Ünver, AK Partili milletvekillerine seslenerek, “Gider ayak Sakarya’ya bir iyilik yapın ve şeker kotasını çözün. Yüreğiniz yetiyorsa Yenikent’in ilçe olması için Torba Yasası’na bir madde ekleyin” diye konuştu.
Ünver, il yönetiminin kendisine tepki olsun diye değil, tüzük gereği istifa ettiğini kaydetti. İl Başkanlığa atanması konusunda açıklamalarda bulunan Ünver, “İl başkanlığına atanma tarihim 17 Ocak 2011’dir. Bu tarih de MHP camiası için önemli bir gündü. Partimizin en yaşlı üyesi o gün Hak’kın rahmetine kavuşmuştu. O cenaze töreninde bulunmuştuk. Genel Başkan Yardımcısı Bülent Didinmez’de cenazeye katılmıştı. Bana milletvekilliğinden vazgeçersem il başkanlığı görevini vereceklerini söylediler. Verilen görevi almamak veya yapmamak gibi bir şansımız yok. Ben de Genel Başkan Yardımcımız Didinmez’e dedim ki, ‘benim için görev fark etmez, hiç görev verilmese de bir MHP eri olarak hayatım boyunca çalışırım. Benim teşkilatım bana bu görevi veriyorsa kabul etmek görevim’ dedim ve beni il başkanı ilan etti. Atanmam böyle gelişti. Bunun bir kulisi yoktu, hazırlık süreci yoktu. İl başkanı atamam yapıldı, o günden beri listelerimi oluşturmaya çalıştım, listem teveccüh gördü ve eksiksiz onaylandı. Yeni yönetimim göreve başladı. Yoğun şekilde çalışıyoruz. Tüzük gereği dışarıdan il başkanı atandığı zaman mevcut yöneticilerin fesh edilmesi gerekiyordu. Arkadaşları bununla karşı karşıya bırakmayalım, yönetim kendi insiyatifiyle istifa etsin dediler. İstifalar genel merkeze ulaştığı için kimse fesh edilmedi. İstifalar bir şekilde basına yansıdı. Nasıl yansıdı bilemiyorum. Sanki bir tepki istifalarıymış gibi basına yansıdı. O yüzden bu mesele benim ve partimin başını ağrıtmaya devam ediyor. İl yönetiminden atama olmadığı için bazı arkadaşlarımızın içinde burukluk yaşanmış olabilir, bundan doğal şey yok, ama bu olay, basına malzeme verecek, basına yansıtacak ve partimizi yıpratacak kadar ileri boyuta varmamalıydı. 36 senedir MHP üyesiyim. İstifa edenleri tanıyorum. 20-25 yıllık arkadaşlarım da içlerinde var. Bu denli sert tepki vereceklerine de ihtimal vermiyordum. Mevcut iktidarın bu mesele hoşuna gitti. Kaşıdıkça kaşıdılar ama, şunu iyi bilsinler ki MHP dimdik ayakta ve yara almadı. İstifa etmemiz tüzük gereği gerekliydi diye açıklamalar yapanlar oldu, ama bu açıklamalar çok cılız kaldı. MHP yoluna devam ediyor, eskisinden daha güçlü yoluna devam ediyor” dedi.
Ünver, milletvekili adayı olmayacağını belirterek, “Yaptığım işi iyi yapmayı seven biriyim. İl Başkanlığı da bunlardan bir tanesi olacak. Yapabileceğimin en iyisini yapacağımdan kimsenin şüphesi olmasın. Bu dönem için aday adaylığım söz konusu olamaz. Bu çalkantıları görünce genel merkezin ne kadar doğru karar verdiğini görüyoruz. Genel merkezi kutluyorum. 2011 Haziran seçimleri için adaylığım söz konusu olamaz. Sürpriz yapmayı severim ama, bu karar sürpriz kaldırmaz” diye konuştu.
İl Başkanlığına geliş sürecinde yaşananlardan dolayı kimseye küs olmadığını ifade eden Ünver, “Zaten mizacıma ve yapıma küskünlük ters gelir. Bir insan bana küs olursa uyuyamam. Mesele basit. Bana bir görev verildi ve bu görevi yerine getirmeye çalışıyorum, eğer ortada suç var ise en suçsuz kişi benim. Eski Yönetim kuruluna mensup arkadaşlarımız ben atanıncaya kadar işlerini devam ettirdi. Onlara teşekkür ediyorum. Partiyi hiç boş bırakmadılar. Parti işleri aksamadı. Yeni yönetimde eski yönetimden çok arkadaşımız var. 90 kişilik liste karma bir liste. MHP genel merkezi büyük çatı oluşturdu, biz de yeni yönetimi oluştururken bu çatıyı örnek aldık. Ahenk yakaladık. Bomba gibi yolumuza devam ediyoruz” dedi.
Ünver, en büyük hedeflerinin iktidar olmak olduğunu belirterek, “Tek başına ülkeyi yönetmeye talibiz. Buna kilitlendik. Bu hedefe giderken MHP’nin en az 5 milletvekili çıkarması lazım. Bu 5 milletvekilini çıkarabilmemiz için de, 7 milletvekilliğine talip olmamız lazım. Elimizden belki bir veya iki tanesi kayabilir. Kısacası MHP’yi tek başına iktidara götürecek yolda 5 milletvekilini meclise yollamak bu yönetimin tek hedefidir. Eski defterleri kapattık. Bu hedefe kilitlendik. Sakarya bu memleketin kilit noktasıdır, buradan 5 milletvekili çıkartırsak MHP iktidardır. Bu 2 milletvekili hangi partiye kayar bilemem. Bizde olmadıktan sonra hangi partiye kayarsa kaysın önemli değil” diye konuştu.
Milletvekili aday adaylarına eşit mesafede oldukları ifade eden Ünver, “Aday adaylarımız henüz netleşmedi ama, biz il teşkilatı olarak her aday adayına eşit mesafede olacağız. Birilerine tavır almamız ve falanca adayın önünü kesmemiz söz konusu olamaz. İşin sonunda MHP il başkanı ve il yönetimine de milletvekili sıralaması konusunda fikir soracaklardır, bize sorulduğunda biz de fikrimizi elbette ki söyleyeceğiz” dedi.
MHP’nin bugüne kadar teşkilatlarına sormadan sıralama yapmadığını ifade eden Ünver, “Aday belirleme yöntemi nasıl olur bunu şimdiden bilemeyiz. Eğer sorulursa ona bir fikir oluştururuz. Genel merkezin aday sıralaması için kendince yöntemi elbette olacaktır. MHP bugüne kadar, teşkilatlarına sormadan sıralama yapmadı, yapmaz. Herhalde yine aynı yol izlenecektir. Temayüle, teşkilat ve kamuoyu yoklamasına ve genel merkezde oluşacak kanıya göre sıralama oluşacaktır. İlk 3 sıraya değil, 7 milletvekilliğini kazanabilecek isimlere bakmak lazım. MHP’de iyi kadrolar vardır, MHP Türk siyasi tarihinin en eski partisidir. 42 yaşında bir partidir. Sıradan rüzgara kapılan ve moda partisi olan bir parti değildir. AK Parti rüzgarla kurulmuştur, onlar gidecek MHP kalacak. Gidenler gitti, MHP ayakta, bazıları daha gidecek, MHP yine ayakta olacak. 7 milletvekili adayı da MHP’ye yakışır adaylar olacak, bundan kimsenin şüphesi olmasın” diye konuştu.İHA
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×