Şimşek;  Marmara ve İstanbul Merkezli Yatırımlardan Vazgeçin”

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek; Meclis plan ve bütçe konusunda  yatırımlarla ilgili yaptığı konuşmasında Adana, Mersin ,Niğde, Aksaray ve Konya merkezli bir Marmara’ya aday olan bu bölgede sanayi yatırımlarına ağırlık verilsin dedi.  

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek Mersin’nin sorunlarıyla ilgili problemleri meclis gündemine taşımaya devam ediyor. Şimşek meclis plan ve bütçe komisyonunda yaptıuğı konuşma şu şekilde; “Binlerce yıldır yaşadığımız bu coğrafyada hür ve bağımsız yaşamamız adına özellikle ASELSAN'ı ve diğer kuruluşlarımızı, Türk ordusuna yapmış olduğu İHA'larla, SİHA'larla ve askerî araçlarla ilgili çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum ve başarılarının devamını diliyorum”.

Sanayi konusunda, ben, öncelikle, Marmara ve İstanbul merkezli yatırımlardan artık vazgeçmenizi istiyorum çünkü bu bölgenin gerek nüfus yoğunluğu olarak gerekse arazi olarak tamamen tıkandığını, bundan sonra, Adana, Mersin, Niğde, Aksaray ve Konya merkezli yeni bir Marmara'ya aday olan bu bölgede, arazinin daha uygun olduğu bu bölgede sanayi yatırımlarına ağırlık verilmesini talep ediyorum. Çünkü artık, Marmara'da yapılan yatırımlar sadece sanayi yatırımı olmakla kalmıyor, oraya yeni bir nüfus yoğunluğu getiriyor hem trafik hem konut, her şey tıkanıyor. Artık buradaki yatırımlara son verelim ve bahsettiğimiz Adana, Mersin, Niğde, Aksaray ve Konya bölgesinde yeni yatırımlara başlayalım, buradaki yatırımları destekleyelim. Ama bu yatırımları yaparken de hep aynı sektördeki yatırımlara destek vermeyelim, birazcık farklı alanlara kayalım çünkü küçük sanayi siteleri kuruluyor, bunlara belki destek veriliyor ama inanın, küçük sanayi sitelerinde üretime dönük çok bir şey yok. Yani küçük sanayi sitelerinin tamamı işte, kaportacı, boyacı, marangoz. Bu, zaten birçok şehirde daha önceden kendi imkânlarıyla yapılabilen sanayi siteleri.

     AR-GE'yi destekleyelim tabii, herkes bu konuya dikkat çekiyor. Tersine bir beyin göçünü başlatmamız gerekiyor. Bunun bedeli neyse bu bedeli ödeyip... Bir kamyon domates satıyoruz, bir tane cep telefonu alıyoruz. Yani bir kamyon domates satıp bir tane cep telefonu alarak, 100 gram plastiğe bu parayı ödeyerek bu ülkede ekonomiyi ayağa kaldıramayız. Bununla ilgili ne yapacaksak... Çünkü buna ihtiyaç var, ben her yıl bunu konuşuyorum bütçede. Yani bu cep telefonunun en iyisini biz yapalım. Nasıl yapacaksak, bununla ilgili ciddi bir... Piyasası hazır, müşterisi hazır. İç piyasaya milyarlarca lira kaynak ayırıyoruz, bu, ithalata gidiyor. Bununla ilgili mutlaka bir çözüm üretelim, en iyisini biz yapalım. En iyisini yapmadığımız sürece -biz Türk'üz, Müslüman'ız- bizim orta değerdeki bir ürünümüzü Avrupa'nın, Batı'nın baş tacı yapması mümkün değil. Bununla ilgili ben ciddi bir yatırım yapılmasını talep ediyorum.

     Tabii "Her yerde organize sanayi bölgesi olsun, her yerde küçük sanayi sitesi olsun, her ilçede bunlardan olsun." mantığını ben yanlış bir mantık olarak görüyorum. Yani tarımın olduğu yerde, turizmin olduğu yerde, tarım arazilerinin çok kıymetli olduğu yerde limon bahçelerini, portakal bahçelerini keserek buralara organize sanayi bölgeleri yapmayalım, bunun önüne geçelim, bunu daha uygun olan bölgelere kaydıralım. Belki orada maliyet biraz daha fazla olacak. Seçim bölgem olan Mersinde 3 tane organize sanayi bölgesini taşları kırarak yaptık biz, gerçekten de doğru oldu. Ama yeni yapılan bazı planlamalarda gerçekten tarım arazilerinin katledileceği, narenciye bahçelerinin katledileceği yatırımlar görmekteyiz. Bununla ilgili mutlaka bir tedbir alınmalıdır. Yani yerel yöneticiler siyasetçileri, milletvekilleri, bakanları sıkıştırıyorlar. "Her ilçede organize sanayi olsun." yani 5 bin nüfuslu bir ilçede arazi uygun değilse organize sanayi olmasın, daha uygun bir yerde olsun ama bu mantık herkese hata yaptırıyor.

     Tabii, küçük işletmelere olan desteklerde, özellikle KOSGEB kredilerinde ve diğer kredilerde prosedür gerçekten çok ağır.

    Yani küçük bir işletmeci bu prosedürü yerine getirinceye kadar zaten iş işten geçmiş oluyor. Gerekirse bunlarla ilgili hazır projeleri, destek projelerini Bakanlık olarak hazırlayıp sunalım. Yani benim seçim bölgem olan Mersin'de -düşünün- Mut ve Gülnar Karaman'a bağlanmak istiyor, ne kadar acı bir şey, bakın. Mersin'in iki ilçesi Mut ve Gülnar Karaman'a bağlanmak istiyor. Niye? Burada iş yok diye, her gün Mut ve Gülnar'dan 5 bin kişi Karaman'a gidiyor. Zeytinyağı fabrikası kurulmuş, belki 80-100 tane zeytinyağı fabrikası var ama sadece ham zeytinyağı üretiyor. Yani bunun sanayisiyle ilgili bir proje yapılıp buna destek verilsin. Zaten yeteri kadar zeytinyağı fabrikası var. Mut'taki OSB'ye destek verilsin. Yani yazık günah, buradaki insanlar günlük o trafiği çekmesinler, kendi bölgelerinde iş bulsunlar.

     Yine aynı şekilde, Tarsus Gıda OSB'yle ilgili de sizden destek bekliyoruz. Sayın Bakanımız çok mücadele veriyor ama biraz ağır aksak gidiyoruz. Buna ciddi bir kaynak ayrılsın ve bu OSB hayata geçsin dedi. 


 
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×