Tankut, çıraklık eğitiminde ki sorunları meclise taşıdı

MHP Adana Milletvekili Yılmaz Tankut, İş-Kur ve Çıraklık Eğitim Merkezi’ndeki uygulamalardan kaynaklı bazı sorunları Meclise taşıdı.

 

Tankut, meslek öğrenmek için İş-Kur’un kurslarına katılanlar adına yatırılan sigorta primlerinin sadece mesleki hastalık ve kazalarla sınırlı kaldığına dikkat çekti.

 

Tankut, Çıraklık Eğitim Merkezleri’nde görevli eğitmenlerin sigorta primlerinin ise eksik yatırılmasının sıkıntılara neden olduğunu bildirdi.

 

 

ADANA – Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adana Milletvekili Yılmaz Tankut, İş-Kur’un organize ettiği kurslara katılanlar ile Halk Eğitim Merkezleri’ndeki eğitmenlerin sosyal güvenlik sorunlarını iki ayrı önergeyle Meclis gündemine taşıdı.

BAKAN ÖMER DİNÇER’E SORDU

Tankut, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer’in cevaplaması talebiyle verdiği yazılı soru önergesinde, Türkiye İş-Kurumu’nun zaman zaman düzenlediği ve bir kısmı ‘iş garantili’ olan kursa katılan vatandaşlar adına yatırılan sigorta primlerinin sadece iş kazası ve mesleki hastalıkları kapsadığını kaydetti.

HİZMETLERDEN YARARLANAMIYOR

Milletvekili Yılmaz Tankut, bu uygulamayla kursiyerin kendisinin ve ailesinin normal sağlık hizmetlerinden yararlanamadığını, emeklilik için gerekli prim ödeme gün sayısına ise sayılmadığına dikkat çekip, yaşanan ve gelecekte yaşanması kesin olan mağduriyetlerin giderilmesi gerektiğini bildirdi.

EMEK VE ZAMAN ZİYAN OLUYOR

Tankut “Diğer taraftan, iş bulabilme hayali ile İş-Kur’a müracaat ederek bir meslek sahibi olmak isteyen vatandaşlarımızın pek çoğunun iş bulamadığı da bir vakıadır. Böylece, hem devletimizin kaynakları ve zamanı, hem de vatandaşlarımızın emek ve zamanı ziyan olmakta, kursun amacına ulaşmadığı durumlarda ise, devletimize olan güven zedelenmektedir” dedi.

ÇIRAKLIK EĞİTİM’DEKİ SORUNLAR

MHP Adana Milletvekili Yılmaz Tankut, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde ise, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren Çıraklık Eğitim Merkezleri’nde öğreticilik yapan hocaların sigorta primlerinin bazen 30 gün üzerinden bazen de eksik olarak ödendiğine dikkat çekerek, bu konudaki spekülasyonların giderilmesi gerektiğini kaydetti.anadoludahergün
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×