TBMMde bütçe kapışması


MHP MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de, AKP İktidarını hedef aldığı konuşmasında; “Terör sorununun kaydettiği mesafe, bin yıllık kardeşlik hukuku ile birlikte tüm milli değerlerimiz tavize maruz kalmıştır. Etnik terör verilen tavizlerle zıvanadan çıkmıştır. Terör örgütü alan hakimiyeti kurma noktasına gelmiştir. Türkiye’lilik zırvalaları, mücadele yerine müzakerenin rehber seçilmesi sorunların asıl nedeni olmuştur” diyerek sert eleştiride bulundu.

 Habur’un çözüme 

ne faydası oldu ki?

TBMM’de Bütçe üzerine görüşlerini açıklayan MHP lideri Bahçeli, “Mücadele yerine müzakerenin rehber seçilmesi sorunların asıl nedeni olmuştur” dedi.

MECLİS’te 2013 Yılı Bütçe Kanunu Tasarısı üzerine görüşlerini açıklayan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, hükümete yönelik sert eleştirilerde bulundu. Devlet Bahçeli; “Terör soruunun kaydettiği mesafe, bin yıllık kardeşlik hukuku ile birlikte tüm milli değerlerimiz tavize maruz kalmıştır. Etnik terör verilen tavizlerle zıvanadan çıkmıştır. Terör örgütü alan hakimiyeti kurma noktasına gelmiştir. Türkiye’lilik zırvalaları, mücadele yerine müzakerenin rehber seçilmesi sorunların asıl nedeni olmuştur. Ana dilde konuşma, terörist başı ile muhatap olma gibi yaşananlar geldiğimiz en acı noktadır. Tavizi milletten değil ülkeden koparmak, önce özerklik, ardından federasyon daha sonra da bağımsız Kürdistanı kurmaktır. Hükümetin en büyük handikapı bu tür handikapları hoşgörü ile yaklaşmasıdır” dedi. Habur’daki taviz sorununun çözüme bir katkı sağlamadığını belirten Bahçeli şöyle devam etti: “3 yıl önce başlattığınız demokratik açılım sözde Kürt sorunu demekle Kürt kardeşlerimin sorunu demekle sorunun çözümünde bir fayda elde edilmiş midir? Habur’daki taviz sorunun çözümüne bir fayda sağlamış mıdır?” Dokunulmazlık konusunun hiç zaman kaybetmeden ele alınmasını isteyen Bahçeli; “Türk milletinin her ferdi yeri dolmaz eşit özelliktedir. Hakkari ile İzmir’in Diyarbakır ile Balıkesir’in kaderi aynıdır. Bizim için terörü sona erdirmek için tam saha müdahale etmek, Kandil teröristlerin başına yıkılmalıdır. Ülkede herkesle kaynaşmak ve kucaklaşmaktan hiçbir zaman vazgeçmemelidir” dedi. 

Patrona Halil’e itibar 

Bahçeli: “Dersim’deki eşkiyayı kutsamak, eşkiya Rıza’yı övüp Gazi Mustafa Kemal’i hedefe koymak mücadele edenleri önemsizleştirmeyi hangi akılla izah edeceksiniz. Yakında Patrona Halil’e de iade-i itibar verilir” dedi. Bahçeli;  “Uluslararası stratejik derinlik Türkiye için tam bir hezimet olmuş, Türk bakan Irak’a alınmaz hale gelmiştir. Türkiye’nin Irak politikası iflas ve imha sınırlarına dayanmıştır.Sıfır sorun hikayesinin vahim sonucu bugünkü Ortadoğu’dur. Kiminle dostluk kurulmuşsa yerini vahim tablolar almıştır” diye konuştu. Patriot füzelerine de değinen Bahçeli şunları söyledi: “Hz. Peygambere hakarette tepkisiz kalan bir kişi bugün NATO Genel Sekreteri olarak Türkiye’yi korumaktan söz etmektedir. Bizi korumaya almak kimin haddinedir. Türkiye manda ve himaye alıntına alınmıştır da bizim mi haberimiz yoktur. Kalıcı güç elde etmek, söz dinlenir hale gelmek lafla değil, ekonomik güçle doğrudan bağlantılıdır. Türkiye’nin dış politikası zaman kaybetmeden gözden geçirilmeli ve Ankara merkezi olmalı BOP’la ilişkiler hemen kesilmelidir.”

 Kılıçdaroğlu: Sevsinler 

darbeye karşı olmanı!

Bütçe görüşmeleri sırasında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Sevsinler darbeye karşı olmanı!”  diyerek, Başbakan Erdoğanı eleştirdi. Hükümetin iktidara geldiği yıllarda kullandığı üç Y sloganına gönderme yaparak “Yolsuzluk, Yolsuzluk ve Yasaklar” ı temsil eden bu sloganın yerine Üç Z aldığını belirten Kılıçdaroğlu, “Şimdi iktidarınızda zam, zulüm ve zindan var” dedi. Kılıçdaroğlu; “Türkiye Suriye ile çatışıyor.. Bir tarafın eline silahı veriyor. ’Git kardeşini öldür’diyoruz. Yakışır mı bu Türkiye’nin büyüklüğüne. Din ve mezhep eksenli dış politika izlemek Türkiye’nin büyüklüğüne yakışır mı? Sıfır sorunla yola çıkıldı, tüm komşularımızla savaşına eşiğine geldik. Bir düşman getirilseydi, ancak O tüm komşularla savaşın eşiğine getirirdi, ülkemizi. 

Toplama kampına döndü

Ülkemizin ekonomisi iyiyse insanlar neden ekonomik, siyasal ve sosyal nedenlerle hapse girer. Ekonomi demokrasi ve özgürlükle büyür. Ekonomi bu iki unsurla gelişir. Oysa siz bilim insanlarını, gazetecileri hapise attınız. 21’inci yüzyılın Türkiye’sinde toplama kampı yarattınız. TBMM’nin 8 milletvekili tutuklu. Oysa oturup konuştuk AKP’li yetkililerle. Benim bildiğim kadarıyla söz namustur, verilen bir söz de tutulur. Enerji Bakanı Erbil’e gidecek, uçağının iniş izni yok. Bir bakanı bu hale düşürenleri meclise ve halkımıza şikayet ediyorum. Türkiye’yi bu hale düşürmeye hakkınız var mı? Kuzey Irak’ta askerimizin başına çuval geçirildi, gazeteciler ’Nota verecek misiniz?’diye soruyorlar, ’Ne notası... Müzik notasından mı bahsediyorsunuz’diyor. Kürecik’te radar istasyonu kuruluyor, halkımız istasyona ’İsrail Kalkanı’diyor. Yürütmenin başı Başbakan çıkıp ’NATO tesisi’diyor. Bir de ’Türkiye NATO toprağıdır’diyor. Gelip özür dileyeceksin vatandaşlarımızdan. Türkiye Cumhuriyeti toprakları NATO toprağı değildir. Başbakan ’Darbelerden şikayetçiyim’diyor. Peki 12 Eylül darbe hukukuna değiştirmeye var mısın? ’Hayır, ben yokum’diyor. Gel bak 135 kişilik CHP grubu destek veriyor, tamamını değiştirelim. Oysa darbeye karşı olan başbakan kendisine muhtıra veren genelkurmay başbakanına üstün hizmet madalyası verdi. Sevsinler darbeye karşı olmanı.” 

 

10 yıldaki başarı milletimizin başarısıdır.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Hükümet adına söz alarak, Bütçe eleştirilerine cevap verdi. Cumhuriyetle hesaplaşma gibi bir durumlarının olmadığını ifade eden Erdoğan, “Elbette ülke için taş üstüne taş koymuş herkese şükran borçluyuz. Ancak şunu da görmek durumundayız. Ne yazık ki Gazi Mustafa’nın vefatından sonra Türkiye’nin potansiyeli yeterince kullanılmamıştır” diye konuştu.

Erdoğan, şunları kaydetti: “AKP’nin 10 yıllık başarılı dönemini Cumhuriyet’le kıyasladığımızda birileri rahatsız oluyor. Biz bir hesaplaşma içinde değiliz biz Cumhuriyet için neler yaptığımızı konuşuyoruz. Bir yandan neler başardığımızı anlatıyor bir yandan da bu başarıların neden gerçekleştirmediğini hatırlatıyoruz. 10 yıldaki başarı bizatihi aziz milletin başarısıdır. 'Ağır bedeller ödedik'

'Kendi evladını iç düşman diye tanıtan bir yönetim ülkenin enerjisini yok etti “ diyen Erdoğan, koalisyon dönemlerinde Türkiye’nin ağır bedeller ödediğini belirterek şunları kaydetti:

” Türkiye 10 yılda bir müdahaleye maruz kaldı. Ağır bedeller ödedik. Bugün bizim ekonomide elde ettiğimiz başarıları cumhuriyetle kıyas olarak sorgulayanlar önce darbeler karşısındaki tavırlarını sorgulasınlar. 27 Nisan bildirisi AKP iktidarının dik duruşu sayesinde akamete uğratılmıştır. Buna rağman bunun Türkiye’ye maliyeti 2 milyar dolar olmuştur. 28 Şubat’ın maliyetini varın siz hesap edin. “Başbakan Erdoğan, ” Demokrasiden de ekonomik kalkınmadan da terörle mücadelen de vazgeçmeden, asla geri adım atmadan bu kutlu yolda

yürümeye, kardeşlik içinde Türkiye’yi büyütmeye devam edeceğiz “ dedi.

Erdoğan konuşmasında Kılıçdaroğlu’nun iddiaları için de, ” Yolsuzluk çirkindir. Yolsuzluk, kul hakkı yemektir ve haramdır. Ancak; yolsuzluk ne kadar çirkin, haram ve insanlık dışıysa; belgesiz, mesnetsiz, delilsiz şekilde yolsuzluk ithamında bulunmak da o kadar çirkin, o kadar haksız, o kadar insanlık dışıdır “ diyerek cevap verdi. Erdoğan, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı’nın bugün Kayseri’de, 3 bin 500 aileye, birer kilo sucuğu ücretsiz olarak hediye

ettiğini belirterek, ” Bugün dağıtılan 3,5 ton sucuk, Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından ya da devlet tarafından değil, Sayın Kılıçdaroğlu’nun iftira ve ithamları sayesinde, bizzat Sayın Kılıçdaroğlu tarafından finanse edilmiş oldu “ dedi.yeniçağgazetesi
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×