VATANDAŞ ADALETİ BEKLİYOR

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Türkiye'de yargının, adaletin geciktiğini, yaşanan erken tahliyelerden dolayı vatandaşların vicdanlarının sızladığını belirterek, "Hep beraber bunun çözümünü bulmamız lazım. Mecliste bütün partiler arasında bir mutabakatla bu konuda olumlu adımlar atılmasını temenni ediyoruz" dedi.

Vural, Buca ilçesinde Hacı Ahmet Susuzlu Camisi'nde kılınan cuma namazının ardından vatandaşlarla sohbet etti. Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da yanıtlayan Vural, Türkiye'de yargının, adaletin geciktiğini, vatandaşın yargıya olan güveninin zedelendiğini savunarak, "(Adalette reform diye 12 Eylül'de anayasa değiştireceğim) diyenler aslında adalette hiçbir reform yapmadıklarını ortaya koymuştur" dedi. Yaşanan erken tahliyelerin vicdanları zedelediğini, tutukluluk süresinin uzun olması kadar yargılama sürecinin de uzun olduğunu vurgulayan Vural, şöyle konuştu:

"Bu konuda yapılması gereken, iktidar muhalefet el ele vererek adaleti vicdana sığdırmamız lazım. Vatandaş adaleti bekliyor. Bugün yapılan tahliyelerden dolayı vatandaşın yargılama sürecine güveni zedelenmiştir. Bunları dikkate alarak herkes bundan rant elde etmek isteyeceğine, gelin hep birlikte adaleti hızlandırıp hakkı, adaleti bulmak için nasıl reform yapmamız gerekiyor, bunu konuşmamız lazım. Herkesin sorumluluğu var. Hükümetin sorumluluğu var.

Sayın Başbakan TBMM'deki bütçe konuşmasında adaleti ayaklara götürdüğünü, saraylar kurulduğunu söylemişti. Vatandaşlarımız adaleti vicdanlarına sığdırmak istiyor, adaleti istiyor. Böyle bir ortam içerisinde maalesef bu yapılan tahliyelerden dolayı vatandaşımızın vicdanları sızlamaktadır. Uzayan yargıdan da vatandaşımız şikayetçidir. Hep beraber bunun çözümünü bulmamız lazım.

Bu ortam içinde, hükümetin 'senin yargıcın, benim yargıcım'tartışmasının sonucu, bu olmuştur. MHP olarak gerçek adaleti, hakkı, hukuku meydana getirecek, geciken adaleti hızlandıracak bir çözüm yolu, bir reform konusunda öncelikli adım atılması gereken konu buydu ama hükümetin gözü HSYK'da, gözü Yargıtaydı. HSYK bittikten sonra Yargıtay üzerine bir takım oyunlar oynuyor.

Bu tip ayak oyunlarıyla maalesef yargı da zedelenmektedir. Vatandaş da endişe içindedir. MHP olarak biz sorunun, yargının birinci basamağından en son basamağına kadar güçlünün yanında olan bir yargı değil, haklının yanında olan bir yargı, vatandaşın yanında bir yargı olmasını istiyoruz. Amacımız da budur. Umarım bir an önce bu konuda Meclise bütün partiler arasında bir mutabakatla, olumlu adımlar atılmasını temin ederiz."

-MUHTEŞEM YÜZYIL DİZİSİ'NE TEPKİLER-

Özel bir televizyon kanalında yayına giren Kanuni Sultan Süleyman'ın hayatını anlatan dizi filme yönelik tepkilerle ilgili bir soru üzerineyse Vural, son dönemlerde Türk milletinin milli, manevi değerlerine yönelik büyük saldırıların olduğunu, Cumhuriyete, Türklüğe, Müslümanlığa her yerde saldırının olduğunu öne sürdü. Türk kimliğinin, cumhuriyetin tartışılır hale geldiğini, Türkiye'nin kendi varlığını, kendi tarihini tartıştığını ifade eden Vural, şöyle devam etti:

"Kültür Bakanlığı Servantes'in Büyük Sultan adlı oyununu sergiliyor.  

Servantes'in büyük sultana hangi isimlerle, sıfatlarla saldırdığını biliyoruz. 

Milli ve manevi değerlerimiz ortak değerlerimizdir. 'Ezber bozuyoruz'diye bunlar tartışma alanına sokuldu. Çok yadırgıyorum. Bu dizinin bu şekilde tarihimize ecdadımızın hakkında farklı kanaatler uyandırması konusunda umarım gerekli adımlar atılır. Ama herkese sorumluluk düşüyor. Medyanın da kendi içinde sorumluluk duyması gerekmektedir. Bir millet varlığını ve kimliğini tartışırsa ecdadını tartışırsa geleceği olmaz."ORTADOĞU GAZETESİ
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×