Vural Endişemiz var!

MHP Grup Başkanvekili Vural, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında yeni Anayasa tartışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bu tartışmaların, milleti oyalamaya yönelik olduğunu öne süren Vural, bu konuda sağlıklı bir değerlendirme yapılması ve sanal tartışmalarla milletin oyalanmaması gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, yeni Anayasa konusunda siyasi partilere uzlaşma çağrısı yaptığını belirten Vural, Gül'ün aynı çağrıyı Anayasa değişiklikleri yapılırken neden yapmadığını sordu.

Vural, "Bu bir tiyatro. Herkes rol yapıyor" şeklinde konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, yeni Anayasa taslağına ilişkin 2007 yılında yaptığı bir konuşmayı ipad'den gazetecilere dinleten Vural, bu konuşmasında 'Yeni taslağı hazırladık. Tüm kesimlere sunuyoruz' diyen Erdoğan'ın, dün yapılan grup toplantısında ise yeni Anayasa için çalışma başlattıklarını söylediğini hatırlattı. Vural, "2007'de hazırlamışsın. Hazırlığın var. Herkes bir oyun oynuyor. Adeta milletin hafızasıyla alay ediliyor. Şimdi yeni çalışma başlattıysan, önceki çalışma neydi? Milleti boşu boşuna mı meşgul ettiniz. Bundan önceki çalışma demek ki göz boyamak içinmiş. Bunlar karda yürüyüp izlerini belli etmediklerini sanıyorlar" değerlendirmesini yaptı. Vural, Başbakan Erdoğan'ın bu konuyu seçim döneminde siyasi istismar malzemesi olarak kullanacağını öne sürdü.

Başörtüsü tartışmalarına da değinen Vural, sorunun hukuki bir çözüme kavuşturulması gerektiğini söyledi. MHP'nin, bu konuda teklifinin ortada olduğunu belirten Vural, "YÖK, 'tutanak tut' diyor. Ne demek bu? Öğrenci derse böyle girecek mi, girmeyecek mi açıklık getirir misiniz? Konunun objektif hukuk çerçevesinde ele alınması gerekir" diye konuştu.
Basın toplantısının sonunda gazetecilerin sorularını cevaplayan Vural, Azerbaycan'da Türk bayrağının yasaklandığı yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine AK Parti'nin sıfır problem sloganıyla uyguladığı politikaların bugün Azerbaycan'da gerçekten sorun çıkarttığını savundu. Vural, Türk milletinin bağımsızlığının simgesi olan Türk bayrağına böyle bir yasaklamanın kabul edilemeyeceğini belirterek, "Bu işin perde arkasını öğrenmemiz lazım. Türk bayrağı bu milletin bayrağıdır. Herkesin bu milletin bayrağına saygı göstermesi gerekir. Azerbaycan bayrağına Bursa'da yapılan muamele ne kadar yanlışsa, o zaman Bakü Şehitliğinde Türk bayrağının indirilmesini o kadar yanlış görmüştük. Bugün AK Parti politikalarının ülkenin başına nasıl problemler açtığını göstermesi bakımından da bu gelişmeleri takip edeceğiz" dedi.

YÖK'ün üniversitelere gönderdiği kıyafet konusundaki talimata ilişkin soru üzerine Vural, YÖK Başkanı'nın, 'bu çözüm değil' ifadesini kullandığını hatırlattı. Bununla ilgili siyasi partilerin çözüm arayışları bulunduğuna işaret eden Vural, "Anayasa'da yapılan yeni değişiklikler bu konuda nasıl bir yorum getirecek bilmiyoruz ama MHP olarak bizim irademiz ortada duruyor. YÖK'ün aldığı kararın, başı örtülü hanımların üniversiteye gitmesi için yeterli bir güvence sağlamayacağı konusunda endişemiz var.

Tutanak tutup, öğrencileri sonra disiplin cezasına maruz bırakırsanız ne olacak?" şeklinde konuştu.

Vural, memur maaşları konusunda hükümetle Kamu-Sen arasındaki görüşmelerde yaşanan gerginliğin hatırlatılması üzerine, "Herhalde bundan sonra hükümet ile görüşmeye giderken sivil toplum örgütlerinin miğferle ya da robocop kıyafetleriyle gitmeleri gerekecek" ifadelerini kullandı.
İHA
Anahtar Kelimeler
Oktay VuralMhpTbmm
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×