Yargılamak yerine maaşa zam

Ortadoğu Gazetesi ve sitemiz yazarı Yıldıray Çiçek yazdı; KENAN EVREN’DEN HESAP SORACAKLAR, ONUN MAAŞ HESAPLARINI KABARTIYOR” dedi.

 

İşte Yıldıray Çiçek’in o yazısı;

 

AKP iktidarı, özellikle son yıllarında demokrasi mücahidi pozlarında “Darbecilerden, cuntacılardan, e-muhtıracılardan hesap soracağız” diyerek bir gündem yaratıyor ve bu propagandasını hep ön planda tutuyor. Ağızlarından “millet iradesi ve demokrasi” gibi kavramlar düşmüyor. Bu kavramlarla süsledikleri propagandalarını halka adeta hap gibi yutturuyorlar.

“Darbecilerden, cuntacılardan, e-muhtıracılardan hesap soracağız” nutukları ile kamuoyu önünde yiğit rolü oynayan AKP’nin hesap sormak bir yana, onlara somut bir şekilde hep sahip çıktığına şahit oluyoruz.

AKP iktidarının Çevik Bir ile olan sıcak ilişkileri ve AKP’ye BOP projesi için danışmanlık yaptığı iddiaları; Yaşar Büyükanıt hükümete yönelik e-muhtıra yayınladığı halde ona AKP iktidarı tarafından trilyonluk araba alınması ve devlet şeref madalyası takılması; 28 Şubat sürecinde tankları yürüten komutanların yüksek terfi alması; Kenan Evren ile öteden beri süregelen dostlukları ve ona duydukları hayranlıkları ortada iken AKP’nin “Hesap Soracağız” söylemleri halkı aldatma ve kandırmadan öteye gitmemektedir.

Bunların hesap sorma mantığı nedense hep böyle sahip çıkarak(!) oluyor.

12 Eylül 2010 referandumunda AKP’nin en öne çıkardığı propaganda, “12 Eylül 1980 darbesinin hesabını Kenan Evren’den soracağız.” şeklinde olmuştu. Her konuyu getirip darbelerden hesap sormaya bağlayan AKP iktidarı, darbe döneminde çile çekmiş, işkence görmüş, hayatını kaybetmiş Ülkücülerin ve Devrimcilerin anılarını, mücadelesini istismar etmiş ve bunu yaparak da birçok kişiyi aldatmıştı. Şimdi Kenan Evren’in ne adını anan, ne 12 Eylül 1980 darbesinden hesap soracağını söyleyen bir tane iktidar yetkilisi yoktur. AKP iktidarının peşine kuyruk olanlarında bu konuda sesi, soluğu kesildi. AKP’nin “Hesap Sorma” üzerine kurduğu yalan propagandayı AKP gazete ve televizyonunda ballandıra ballandıra anlatanlar bunlardı.

Kenan Evren’den hesap soracağını söyleyen AKP iktidarı, geçtiğimiz günlerde de Kenan Evren’in maaşına zam yaparak hesabın nasıl sorulacağını(!) tüm Türkiye’ye göstermiştir.

Geçtiğimiz ay içerisinde Sözcü Gazetesi’nin ortaya çıkardığı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Sizin döneminizde başkan olsaydım, İstanbul’u uçururdum.” ve “Paşam, bu ülkenin sizin gibilere ihtiyacı var.” gibi sözlerle Kenan Evren’e hayranlığını öğrenmemizden sonra, AKP hükümetinin Kenan Evren’in maaşına zam yapması zaten gayet doğal olmuştur.

AKP iktidarı ve Çankaya Köşkü, Kenan Evren’in sağlığı ve yaşam standartları ile çok yakından ilgilenmektedir. Ondan hesap sormak bir yana, sanki onu korumak-kollamak adına birilerine hesap veriyorlar gibi davranmaktadırlar.

AKP referandum öncesinde öyle bir hava estirmişti ki, sanırsınız 12 Eylül 2010 günü referandumdan “Evet” oyu çıkarsa Kenan Evren’i idam edeceklerdi.

Gelinen bu sonuç bir kez daha göstermiştir ki, AKP iktidarı hedefine ulaşmak için her şeyi istismar edebiliyor, her şeyi kullanabiliyor.

AKP’nin ”Darbelerden hesap soracağız” propagandası da bunun bir örneğidir. Darbecilerle, cuntacılarla arası en iyi olan, onlarla zihniyet birlikteliği yapan AKP’nin bu düşen kaçıncı maskesi oldu bilmiyoruz ama AKP’nin bundan sonra toplumun aklı ile alay etmesine toplumun kendisi artık müsaade vermemelidir.

AKP demokrasi kavramını hamur gibi işine geldiği gibi yoğurmakta, siyasi menfaatleri için şekilden şekle sokmaktadır. AKP gerçek demokrasiyi sağlamak, onu her alanda hâkim kılmak için asla mücadele vermiyor. AKP bu kavramı maske olarak kullanıyor ve hedeflerine ulaşmak için basamak yapıyor.

“Demokrasi amaç değil, araçtır.” diyen kişiden ne bekliyordunuz ki?

Demokrasiye aykırı her türlü adımı atan bir iktidarın demokrat olarak görünmeyeceğini de sadece zekâsı yerinde olanlar anlıyor.

Millet iradesine ve demokratik düzene müdahale edenler, AKP iktidarı tarafından hep ödüllendiriliyorsa, AKP’nin de kimin safında olduğunu anlamak için aklın biraz zorlanmasına dahi gerek yoktur.

AKP de zaten aklını kullanmayanları kullanarak başarıya ulaşmaktadır. Asıl savaş akıl ve akılsızlık arasındadır.

 anadoludahergün
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×