YABANCI ÜLKELERDE MUSTAFA KEMAL

 
 Mehmet abi; Mustafa Kemal’i sadece bizler değil yabancı devlet adamları, yabancı ülkelerde hatırlayan taktir gören bir devlet adamı biliyorsun. Seninle şimdi bu devletlerden ve devlet adamlarından bahsedelim
 
 Tabi ki en başta Eliçibey den bahsetmek istiyorum;  Azerbaycan ilk devlet başkanının ardından seçimi kazanan Ebulfez Elçibey bu ülkenin siyasi tarihinde önemli bir yer tutuyor. Sovyetlerin çöküşünden iki yıl önce halk cephesini kurmuştu. O günlerde düşüncelerini şöyle ifade etmiştir. “Mustafa Kemal’den, Gandi’den ve 1918-1920 Azerbaycan Demokratik Cumhuriyetinin kurucusu Mehmet Emin Resul zade’den etkilendim”diyor. Mustafa KEMAL onun gönlünde ayrı bir yeri var. “Men Atatürk’ün esgeriyim”
Elçibey sözüne şöyle devam eder: “ Mustafa Kemal çağın büyük adamı. Kıymeti  5-10 yıldır daha iyi anlaşılmaya başladı. Ama çok maalesef ki, çokları Mustafa Kemal’i sözde biliyor, özde anlamıyor. Atatürk bu günleri yıllar öncesinden gördü. Ama Türk dünyasının hazır olmadığı anlaşıldı.” diyor
 
Şadan kardeşim;  Türkmenistan Cumhur Başkanı Niyazov da Mustafa Kemal’i çok seviyordu. Onun hatırasına kendisi de Atatürk soy adını almak istiyordu. Kamuoyuyla paylaşmadan önce Türkiye’ye danıştı. Soyadı kanunu gereği Türkiye topraklarında veya başka bir ülkenin topraklarında Atatürk soyadı kullanılamayacağını öğrendi. Bunun üzerine Mustafa Kemal’in hatırasına hürmeten Niyazov da Türkmenbaşı soy adını aldı. 
 
Mehmet Abi; Çin’de 30 milyona yakın lise öğrencisi varmış bu öğrenciler lise 2 de dünya tarihi dersi okuyormuş. Bu kitabın başında 4 liderin fotoğrafı varmış. Lenin, Gandi, Cengizhan ve Atatürk.
Çinlilerin Mustafayı kullanmadan  Kemal Atatürk derlermiş. Çin kitaplarında Atatürk’ün başlıca özellikleri şöyle sıralanırmış.
(Birinci dünya savaşı bitmiş ordulara dağılmış bir imparatorluğun ardından bir ordu kurup, savaşın galiplerini yendi. Savaş boyunca büyük bir siyaset izledi, savaşın sonrasını da düşünerek hareket etti.
 Savaşı kazandıktan sonra yeni bir ülke kurdu.”
Çin lise kitaplarında Kemal Atatürk 4 sayfa anlatılıyormuş. Liseyi bitiren her Çinli Atatük'ü bilirmiş.
 
Şadan Kardeşim; Atatürk’ün bütün doğu halklarına örnek olduğu gerçeğinin en somut fotoğrafı Bankladeş’tir. Atatürk adına özel lise açılmıştır. Ünlü şairleri Nazrul İslam; Atatürk için 250 beyitlik destan yazmıştır. 
 
AVUSTRALYA Anzaklarıda unutmamış Mustafa Kemal’i. Birinci dünya savaşında İngiltere'nin okyanus ötesindeki ülkelerden kurduğu askeri birliklerin kısa adı. Anzaklar: Gelibolu’dan sonra uzak doğu da Hint okyanusunda ve Korede görev yapmışlar. Ancak birinci sırada Gelibolu var hatıralarında. Avusturalya'nın  Anzak bölgesinde anıt yapmışlar. Anıtın tam ortasında dört köşenin ilk bölümünde şu yazıyormuş. 
Gelibolu 1915 anıtın alt kısmında Anzak Müzesi  
Müze girişinde İngilizce şu yazılıyormuş:
25 Nisan 1915 Anzakların kıyıya ulaştıkları tarih.
Müzeye giderken sağ tarafta güzel parkın adını Atatürk parkı koymuşlar.
Anzaklar memleketinde gaziler derneği adı altında bir dernek kurmuşlar o derneğe sadece üye olanlar bir de üye olmasa da Türkler girebilirmiş. Nedeni ise Mustafa Kemal’in 1934 yılında Anzak analarına gönderdiği mektup muş. Mektup da şöyle yazıyor “.”   Bu memleketin toprakları üzerinde kanlarını döken kahramanlar! Burada dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yan yana koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen ANALAR. Göz yaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızda dır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Onlar bu toprakta canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır müzede mektubu Türkçe ve İngilizce olarak sergiliyorlarmış.
Mehmet Abi; gurur verici şeyler bunlar baksana Tunus’ta kurtuluş savaşı savaşı veren pek çok askerin göğsünde Mustafa Kemal’in fotoğrafı çıkmış. 
Tunus 1956’da bağımsızlığına kavuştuğunda, mücadelenin lideri ve ilk devlet başkanı Habib Burgiba’nın basına verdiği demecinde “Atatürk’ün izinden gittik” olmuş. 
 
Mısır’ın Nobel ödüllü yazarı Mahfuz: “Atatürk'ü öğrendikçe saygı duydum”
 
Daha çok ülke var Mustafa Kemal’e saygı duyan , tanıyan, onun izinden giden ama bizim ülkemizde utanmadan sıkılmadan Mustafa Kemal’i sevmediklerini söyleyebiliyor, Bak ne güzel söylemiş Elçibey değil mi “Çokları Mustafa Kemal’i sözde biliyor, özde anlamıyor.”
 
 
  
   
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×